Diyetisyen Esra AKKUŞ

Diyetisyen Esra AKKUŞ Sağlıklı Beslenme Önerileri Tarih: 30-06-2020

Merhaba sevgili okurlar,

Diyetisyen deyince hepinizin aklına zayıflamak geliyor biliyorum oysa diyetisyen sadece zayıflamak değil çok daha fazlası biz diyetisyenlere çok iş düşüyor, yapacak çok iş, anlatacak çok bilgi var. Sadece zayıflamak için değil, her konuda beslenmenin ne kadar önemli olduğunu bu salgın sürecinde de hepimiz daha iyi gördük. Sağlıklı beslenmek tüm hayatımızı etkiliyor.

Belki de siz farkında olmadan zaten çok iyi besleniyorsunuz, bu haberler size sıradan geliyor olabilir ama iyi beslenmeyen birinin hayatını değiştirdiğinizde, ona sağlıklı beslenme alışkanlıkları edindirdiğinizde nasıl mutlu ve sağlıklı oluyor bir görseniz...
Diyabeti olan birinin şekeri düzene girdiğinde, hastanede yatan bir hasta beslenme tedavisiyle iyileştiğinde, metabolik hastalığı olan bir çocuğun hayatına dokunduğunuzda o mutluluk tarif edilemez…
Bu yüzden bende sizlere her hafta bu köşede beslenmeden gündemde  merak edilen konulara değinmeye çalışacağım öyleyse hadi gelin fonksiyonel besin neymiş bir bakalım.

FONKSİYONEL BESİN NEDİR?

Fonksiyonel gıda terimi,temel beslenmenin yanında sağlığa yardımın da mutlaka sağlandığı,fizyolojik olarak aktif bileşikler içeren gıdalar olarak kabul edebiliriz.

metin, yazı tahtası, işaret içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Evet resimlerde de gördüğümüz gibi aslında birçoğumuz bu gıdaları tüketiyoruz ancak ne olduklarını bilmiyorduk değil mi?

yiyecek, adam, çiçek içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldutablo, iç mekan, yiyecek, bardak içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Fonksiyonel gıdalar arasında düşük kalorili (light) gıdalar, düşük sodyumlu gıdalar, diyet lif içeriği artırılmış gıdalar, enerji içecekleri, glutensiz gıdalar, diyabetik gıdalar,kalsiyum-potasyum-çinko-demir-iyot-mineral-vitamin-folik asit açısından zenginleştirilmiş gıdalar, prebiyotik ve probiyotik içeren ürünler, bağışıklık sistemini güçlendiren, fiziksel ve mental performansı artıran gıdalar, yaşlanmayı geciktiren antioksidan Vitamin E Vitamin C beta karoten içeren gıdalar, pre ve post menapozal belirtileri azaltmak için geliştirilen fitoöstrojen içeriği yüksek gıdalar, bitkisel katkılar içeren gıdalar, bitki sterolleri içeren modifiye margarin ürünleri, omega 3-6-9 içeriği artırılmış gıdalar gibi pek çok besin yer almaktadır.

tablo, yiyecek, muz, meyve içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldutablo, bardak, oturma, cam içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Fonksiyonel gıdanın;sağlık yararı sağladığı ama ilaç olmadığı,sağlığın korunmasına yardımcı olduğu ama herhangi bir hastalığı iyileştirmediği, draje vb. değil gıda formunda tüketildiği ve etkisini normal tüketim düzeyinde göstermesi gerektiğini dikkate almalıyız.

Fonksiyonel gıda tercihimizi belirleyen faktörlerden biri de yaşam tarzımızdır. Yani meşhur ”ne yersen O’sun” sözü hem biyolojik hem de kimlik anlamında  geçerli bir söz aslında. Yani beslenme biçimi kişiyi tanımlayan ve yaşam biçiminin bir parçası olan önemli bir boyuttur.

bina, çit, sahne, dik içeren bir resim

Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Fonksiyonel gıdaları tüketme isteğimizin altında sağlıksız beslenme ile oluşan “suçluluk duygusu” nun yattığını da görmekteyiz. Sebze-meyve-balık gibi doğal gıdalar yönünden yetersiz beslenen kişilerin diyetlerine sağlık üzerine olumlu etkileri olduğuna inanılan probiyotik, omega -3 gibi besin maddeleri  eklenmiş fonksiyonel gıda tercihlerini sağlıksız beslenmenin yarattığı suçluluk duygularını bir nebze hafifletmek adına kolay yolu seçmek için tükettiklerini görüyoruz.

Örneğin,suçluluk duygusu uyandıran ekmek,çikolata gibi zevklerinden vazgeçmek istemeyen ama besleyici gıdalarında önemini anlayan tüketiciler için fonksiyonel gıdalar bir alternatif haline gelmekte ve çikolata yerine çikolatalı kahvaltılık gevrek yiyerek bu davranışlarını psikolojik olarak suçluluk duygularını bastırmaktalar. Çünkü insanlar davranışlarını ve düşüncelerini kendilerine ve diğerlerine kabul ettirebilmek,kendilerini iyi hissetmek ve geçmiş kararlarından dolayı pişmanlık yaşamamak için seçimlerini haklı gösterecek  gerekçeler ararlar.

 Tüm bu nedenlerle,yanlış anlamaları gidermek,çelişkili bilgileri düzeltmek,güvenilir ve tutarlı bir besin bilgisi oluşturabilmek,sağlıklı gıdaların ve sağlıklı diyetin ne olduğunu anlatabilmek adına fonksiyonel gıdaların sağlıklı bir diyetin yerini tutamayacağını ancak ona ek olarak alınmasının uygun olabileceğini  belirtmekte gerek. Bu yüzden her şeyi yeteri kadar ve doğru ölçüde tüketmek, beslenme alışkanlıklarımızı gözden geçirmemizde fayda var.

 
Geri Dön